Czy z sieci znikną Autoplay Video-Ads? Nadchodzi era reklamy natywnej!

Czy z sieci znikną Autoplay Video-Ads? Nadchodzi era reklamy natywnej!

Czasami przeglądając internet, dostajesz więcej niż się spodziewasz. Jak wtedy, gdy odwiedzasz witryny, a video zaczyna grać głośno i nie można znaleźć przycisku wyciszenia, aby go wyłączyć. Czy kiedykolwiek przeklinałeś irytujące reklamy video odtwarzające się z automatu tzw. autoplay? Nie tylko Ty teraz przytakujesz przed ekranem komputera.Zaskoczony przez niszczące, irytujące cyfrowe techniki marketingowe, użytkownik zaczyna walkę. Na początku był to Adblock. Obecnie opcje przeglądarek pozwalają także na blokadę autoodtwarzania materiałów video.


To dobra wiadomość dla użytkowników irytucjących się codziennie w trakcie przeglądania największych portali internetowych. Ale dla marek, które wykorzystują takie techniki (i dla wydawców, którzy osiągają przychód dzięki reklamom autoplay) wzrost blokady autoodtwarzania będzie gorzką do przełknięcia pigułką.


Infographic: The Use of Ad Blockers Around the World | Statista You will find more statistics at Statista


Jak ilustruje wykres, przyjęcie adblocków na całym świecie jest wciąż stosunkowo niewielkie.

Dlaczego filmy zostają automatycznie odtwarzane?


Krótka odpowiedź – mogą być bardzo skuteczne przy zwróceniu uwagi czytelnika. Ludzie z natury są ciekawi, a pokazanie im fragmentu filmu odtwarzanego automatycznie podczas pochłaniania informacji ze strony często wystarcza, aby przerwać nasz proces myślenia i odciągnąć od tego, co pierwotnie zaplanowaliśmy.


Istnieje kilka różnych odmian reklamy video na portalach informacyjnych, choć w zasadzie wszystkie są reklamami wyświetlanymi na stronie www, poza tymi, które nie są filmami np. w artykule z wiadomościami.


Jedne działają od razu po wczytaniu się strony www. Inne czekają aż dotrzesz do miejsca, w którym są umieszczone i dopiero następuje autoplay. Niektóre z nich odtwarzane są automatycznie, ale z wyciszaniem dźwięku. Inne z dźwiękiem, który może często zaskoczyć, zirytować/zdenerwować.


Wydawcy lubią ten rodzaj reklamy; jest zdecydowanie bardziej dochodowy niż tradycyjne reklamy graficzne czy tekstowe.


Jednak wielu konsumentów nie lubi autoplay’ów. Zwłaszcza tych, które automatycznie odtwarzają dźwięk. Według badania Hubspot prawie 80 procent użytkowników zgłosiło negatywne reakcje na autoplay.źródło


Czterech na pięciu użytkowników zamknęło przeglądarkę lub opuściło witrynę internetową z powodu reklamy autoplay lub pop-upu.źródło

Co na to Apple?

Jakiś czas temu, na dorocznym spotkaniu programistów firmy Apple, firma zaprezentowała nową funkcję w Safari, która zablokuje odtwarzanie filmów automatycznie odtwarzanych.


Safari wykryje witryny, które automatycznie odtwarzają filmy i wstrzyma je, aby użytkownicy mogli sami zdecydować, czy chcą oglądać reklamę, czy nie.


Funkcja została dodana do Safari w najnowszym systemie operacyjnym dla komputerów stacjonarnych – macOS High Sierra.


W nowej wersji Safari został włączony również Intelligent Tracking Prevention, który ma za zadanie ograniczyć możliwość trackowania (śledzenia) użytkowników przy pomocy cookies. W rezultacie utrudnia to dotarcie do internautów z reklamami.

Jak zareaguje Google?

Google zapowiedziało wprowadzenie do przeglądarki Chrome wbudowanego Adblocka. Funkcja blokowania reklam będzie dostępna nie tylko dla komputerów stacjonarnych, ale również dla urządzeń mobilnych. Chrome to obecnie najpopularniejsza przeglądarka na świecie.

Wbudowana wtyczka Chrome będzie blokować tylko niektóre reklamy – wykluczy te, które Google uzna za szkodliwe dla użytkownika. Obejmuje to również reklamy video autoplay z dźwiękiem.


Dla Wydawców Google przygotowuje narzędzie o nazwie Raport z reklam, które pomoże im analizować ich witryny w celu identyfikowania problematycznych reklam i potencjalnych problemów w tej nowej wersji Chrome.

Czy jest jakaś alternatywa?

Autoodtwarzane filmy nękają użytkowników, często zmuszając ich do opuszczenia strony zamiast odtwarzania reklamy. Część z nich obejrzy 1-2 sekundy, by przejść do innego, spokojniejszego miejsca.


Marketerzy muszą zredukować, a nawet zrezygnować z tego rodzaju reklam, aby użytkownicy nie irytowali się przeglądając strony www. Muszą zaproponować odtwarzanie materiałów video w formie przyjaznej dla użytkowników.


Jedną z alternatyw jest reklama natywna. Mniej zakłócająca i bardziej skuteczna, mająca więc dużo plusów dla marketingowców poszukujących nowych sposobów dotarcia do grupy docelowej.


I znów sięgniemy do raportu. HubSpot stwierdził, że spośród wielu rozwiązań, reklamodawcy zdecydowanie preferują reklamę natywną, podczas gdy reklama, która przerywa (pop-upy, filmy z autoplay itp.) jest najniżej w preferencjach.


Reklamy tradycyjne zapewne nie znikną z internetu. Marketingowcy, którzy chcą w sposób efektywny docierać do konsumentów powinni jednak zacząć inwestować w reklamę natywną. Już dziś wiemy, że osoby, które postawią na dyskretne formaty reklam, mogą osiągnąć dużo lepsze efekty. Dane pokazują, że konsumenci naprawdę nienawidzą telemarketingu, wyskakujących reklam i autoplay reklam video.


Czytaj więcej:
Reklama natywna: hit, kit czy przyszłość?
Korzyści stosowania video seedingu
najważniejsze informacje dotyczące #videocontent na facebooku

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

X